Moj put kroz pakao depresije
Slavna teniserka Monika Seleš, nakon godinu dana pisanja, završila je autobiografsku knjigu koja se zove „Getting a grip on my body, my mind, my self” (Moje telo, um i ja konačno u skladu). Memoari će se 21. aprila pojaviti u prodaji u svim knjižarama sveta, po ceni od 26 dolara.
- Nadam se da ću uspeti da predstavim ljudima kako sam pronašla ravnotežu, snagu i sreću u životu i to posle vožnje toboganom, od veličanstvenog uspeha do tragedije - izjavila je rođena Novosađanka kada je počela da piše knjigu.
Mnogi će se pronaći u njenoj knjizi i naučiti dosta iz iskustva nekadašnje najbolje teniserke sveta, kažu u Monikinoj izdavačkoj kući „Penguin Group”.
- Posle godina intenzivnih treninga, dijeta i života koji su drugi diktirali i ispitivali, Monika je preuzela kontrolu odlučivši šta želi od života i krenula u ostvarivanje cilja. Posle tuge, straha i frustracija, koji su i doveli do njene prekomerne težine i nesreće, ona danas izgleda i oseća se bolje nego ikada - rekao je portparol kuće koja će izdati njene memoare. U autobiografiji, Monika počinje od perioda kada je imala šesnaest godina, od 1990. godine i trenutka kada je postala najmlađa pobednica Rolan Garosa. Potom, ona opisuje naredne tri godine koje su je vinule do zvezda, a sledi priča o najtežoj godini slavne teniserke - 1993. Za vreme meča u Hamburgu koji je igrala protiv Magdalene Malive, tridesetosmogodišnji poremećeni Nemac Ginter Parhe, pasionirani fan Štefi Graf, istrčao je na teniski teren, bacio nož i ubo Moniku Seleš u leđa. Njen fizički oporavak trajao je nekoliko nedelja, ali psihički je trajao nešto više od dve godine.
- Nije to bio samo ubod nožem i pad moje karijere. Ja sam tog dana izgubila nevinost. Do tada sam verovala u pravdu, verovala sam u to da, ako činiš dobro, dobrim ti se i vraća. A tog dana sam izgubila veru - priča Monika Seleš koja se nakon incidenta zbližila sa Štefi Graf.
Monika u svojim memoarima opisuje pakao kroz koji je prošla, vreme u kojem se borila sa depresijom, pokazuje svoje duboke psihičke ožiljke koje su ostali od aprila 1993. godine. Selešova piše i o svom povratku na teniske terene, porazima, pobedama i raku s kojim se njen otac Karolj bezuspešno borio te 1998. preminuo. Očekuje se da će u knjizi biti reči i o njenom, znatno starijem bivšem dečku Polu Alenu, trećim najbogatijim čovekom u Americi i jednim od osnivača „Majkrosofta” s kojim se zabavljala od 1997. godine.
Izvor: Blic