Devet - roman poljskog pisca Andžeja Stasjuka u izdanju Booke
Izdavačka kuća Booka predstavlja svoje novo izdanje, roman "Devet", kultno remek delo najvećeg savremenog poljskog autora Andžeja Stasjuka.
O knjizi:
Pavel, sitni varšavski biznismen, budi se u svom potpuno demoliranom stanu i shvata da ima samo tri dana da vrati ogromnu sumu novca koju duguje zelenašima. Da bi u tome uspeo traži pomoć neobičnih prijatelja, dilera drogom Boleka i narkomana Jaceka. Njih trojica zajedno kreću u potragu za novcem kroz tranzicionu Varšavu. Ali oni nisu jedini koji su uključeni u slučaj, tu je još šest neverovatnih osoba koje zajedno s njima čine magični broj iz naslova ovog briljantnog romana.
Brzina, napetost i crni humor ovog romana savršeno se uklapaju sa Stasjukovim oštroumnim zapažanjima o svim bolestima savremenog društva koje je totalitarizam komunističke ideologije trampilo za bleštavilo materijalizma bez svesti o ceni koja na kraju uvek mora da se plati. Otkrivajući Stasjukovu Varšavu, njene železničke stanice, šoping centre i zapuštene stanove, prepoznaćete u njoj savremeni Beograd, ali i sve ostale postkupmunističke prestonice sa kraja XX i početka XXI veka. Roman "Devet" spada u sam vrh evropske proze devedesetih godina i učinio je Stasjuka vodećim savremenim poljskim autorom, čija su dela prevedena na mnogobrojne svetske jezike.
"U Stasjukovom hirurški preciznom i istovremeno sugestivnom pripovedanju naleće se na ukus Hamsuna, Sartra, Ženea i Kafke. "Devet" je jedno od važnijih dostignuća savremene proze, portret iskorenjene i nespokojne generacije Istočnoevropljana, kao i grada pomirenog s tim da vreme postkomunizma nije onakvo kakvim se predstavlja." - Irvin Velš, The New York Times
"Kada bi se Kventin Tarantino preobrazio u poljskog pisca, njegovo delo izgledalo bi kao Devet." Bojd Tonkin, The Independent
"Devet donosi neverovatnu kombinaciju Kamijevog Stranca i mračnih vizija Mišela Uelbeka." Eva Hofman, The New York Review of Books.
"Ova neobična priča pravi je film noir." - Katrin Hilgruber, Frankfurter Rundschau
O autoru:
Andžej Stasjuk, prozni pisac, pesnik, esejista i putopisac, rođen je u Varšavi 1960. godine. Jedan je od najvažnijih i najprevođenijih savremenih poljskih pisaca. Kritičari ga često nazivaju i najpopularnijim poljskim buntovnikom, jer je 1980. godine dezertirao iz vojske, nakon čega je proveo nekoliko godina po vojnim i civilnim zatvorima. Svoje zatvorsko iskustvo opisao je u debitantskoj zbirci priča Zidovi Hebrona.
Stasjuk pripada generaciji poljskih pisaca koji su osamdesetih godina aktivno učestvovali u antikomunističkom pokretu, i danas se smatra jednim od najznačajnih predstavnika postkomunističke generacije pisaca iz Centralne Evrope. Pre pada Berlinskog zida povukao se iz javnog života i preselio u zabačeno karpatsko selo Čarne, gde gaji koze i lame, i piše romane, priče i eseje.
Dobitnik je brojnih poljskih i međunarodnih priznanja. Njegove knjige prevođene su na gotovo sve evropske jezike, kao i na korejski. Najznačajnija dela su mu: Mury Hebronu (1992), Opowieści galicyjskie (1995), Beli gavran (1995), Dukla (1997), Jak zostałem pisarzem (próba autobiografii intelektualnej) (1998), Devet (1999), Na putu za Babadag (2004).